Yageo RT1206CRE07215KL
RT1206CRE07215KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07215KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 215K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07215KL.pdf
Availability of RT1206CRE07215KL
QUANTITY
RT1206CRE07215KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07215KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07215KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07215KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07215KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07215KL Details Description
Related parts for RT1206CRE07215KL
IC SYNC FIFO MEM 4KX18 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 50MM-1M 12-24V NPN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT ANGLED datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X8 OPEN SN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf