Yageo RT1206CRE0727R4L
RT1206CRE0727R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0727R4L
Brief Description
RES SMD 27.4 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0727R4L.pdf
Availability of RT1206CRE0727R4L
QUANTITY
RT1206CRE0727R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0727R4L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0727R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0727R4L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0727R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0727R4L Details Description
Related parts for RT1206CRE0727R4L
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR16S/AE16G/HSR16S datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 8-24AWG datasheet.pdf
SCR 12A 600V D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 132 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf