Yageo RT1206CRE0739RL
RT1206CRE0739RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0739RL
Brief Description
RES SMD 39 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0739RL.pdf
Availability of RT1206CRE0739RL
QUANTITY
RT1206CRE0739RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0739RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0739RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0739RL
Related LinksRT1206C, RT1206CRE0739RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0739RL Details Description
Related parts for RT1206CRE0739RL
CONN HEADER 60POS STR SHORT S datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 150A DO205 datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 20NS 28-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.6A 4-SOP datasheet.pdf
MOD WI-I.MX53 512MB FLASH 25PACK datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf