Yageo RT1206CRE07475KL
RT1206CRE07475KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07475KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07475KL.pdf
Availability of RT1206CRE07475KL
QUANTITY
RT1206CRE07475KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07475KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07475KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07475KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07475KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07475KL Details Description
Related parts for RT1206CRE07475KL
RES ARRAY 22 RES 1K OHM 24DRT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES LITERS datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
15 POS HOOD UNSHIELDED datasheet.pdf
GDT 470V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC datasheet.pdf