Yageo RT1206CRE07487RL
RT1206CRE07487RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07487RL
Brief Description
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07487RL.pdf
Availability of RT1206CRE07487RL
QUANTITY
RT1206CRE07487RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07487RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07487RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07487RL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07487RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07487RL Details Description
Related parts for RT1206CRE07487RL
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP ROTARY HEX EXT PCB datasheet.pdf
DIODE SCR PHSCNTRL 800V12A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.5W SOT55 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1.5A DO15 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf