Yageo RT1206CRE0751R1L
RT1206CRE0751R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0751R1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0751R1L.pdf
Availability of RT1206CRE0751R1L
QUANTITY
RT1206CRE0751R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0751R1L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0751R1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0751R1L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0751R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0751R1L Details Description
Related parts for RT1206CRE0751R1L
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMASHIELD T6 WRAP 1 1/2" X 4' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf
SMA RCPT VERT SCREW MNT datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf