Yageo RT1206CRE0759RL
RT1206CRE0759RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0759RL
Brief Description
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0759RL.pdf
Availability of RT1206CRE0759RL
QUANTITY
RT1206CRE0759RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0759RL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0759RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0759RL
Related LinksRT1206C, RT1206CRE0759RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0759RL Details Description
Related parts for RT1206CRE0759RL
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX DUAL 1-4 16-SOIC datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 800V TO-240AA datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V I2PAK datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.7A 16 MOHM TH datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
RES 427 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 4.7UF 25V 10% X7R 1812 datasheet.pdf