Vishay/Dale RWR89S6490FRRSL
RWR89S6490FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6490FRRSL
Brief Description
RES 649 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6490FRRSL.pdf
Availability of RWR89S6490FRRSL
QUANTITY
RWR89S6490FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6490FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6490FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6490FRRSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6490FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6490FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S6490FRRSL
CONN RECEPT 120POS W/POST SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 10% 440VAC QC datasheet.pdf
CONN RCPT FH 40POS .050 VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP TANT 160UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf