AVX Corporation SQCA5A331JATWE
SQCA5A331JATWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5A331JATWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5A331JATWE.pdf
Availability of SQCA5A331JATWE
QUANTITY
SQCA5A331JATWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5A331JATWE
Internal Part NumberEIS-SQCA5A331JATWE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5A331JATWE
Related LinksSQCA5A3, SQCA5A331JATWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5A331JATWE Details Description
Related parts for SQCA5A331JATWE
CAP CER 68PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 1A 6CPH datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT WIRELESS UHF 480-490MHZ 100W datasheet.pdf
ZM SUBMINI SW SPDT 125 VAC datasheet.pdf
32+32 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 169POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf