Yageo RT1206DRD07200RL
RT1206DRD07200RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07200RL
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07200RL.pdf
Availability of RT1206DRD07200RL
QUANTITY
RT1206DRD07200RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07200RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07200RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07200RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07200RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07200RL Details Description
Related parts for RT1206DRD07200RL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN MINI OSP PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
PLATE POLISHING 8.5X11IN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMA datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FLOW SENSOR MEMS 50L/MIN datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9.9A TO220FP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf