Yageo RT1206DRD0720K5L
RT1206DRD0720K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0720K5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0720K5L.pdf
Availability of RT1206DRD0720K5L
QUANTITY
RT1206DRD0720K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0720K5L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0720K5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0720K5L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0720K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0720K5L Details Description
Related parts for RT1206DRD0720K5L
MOSFET N-CH 200V 16A D2PAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 10% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND S6 CAND SLDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC CMEMS 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf