Yageo RT1206DRD0723K2L
RT1206DRD0723K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0723K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 23.2K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0723K2L.pdf
Availability of RT1206DRD0723K2L
QUANTITY
RT1206DRD0723K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0723K2L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0723K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0723K2L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0723K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0723K2L Details Description
Related parts for RT1206DRD0723K2L
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5 datasheet.pdf
SYSTEM FUME EXTRACTION 100-240V datasheet.pdf
CONN SOCKET #20 CONTACT 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
AMR,MON,RL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf