Yageo RT1206DRD07255KL
RT1206DRD07255KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07255KL
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07255KL.pdf
Availability of RT1206DRD07255KL
QUANTITY
RT1206DRD07255KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07255KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07255KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07255KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07255KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07255KL Details Description
Related parts for RT1206DRD07255KL
HEADER OPEN SLOT 2LVL.300 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC CONVERTER FREQ-VOLTAGE 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500HZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8UQFN datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf