Yageo RT1206DRD07348RL
RT1206DRD07348RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07348RL
Brief Description
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07348RL.pdf
Availability of RT1206DRD07348RL
QUANTITY
RT1206DRD07348RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07348RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07348RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07348RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07348RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07348RL Details Description
Related parts for RT1206DRD07348RL
IC RESET CMOS 4.8V 5SSOP datasheet.pdf
HEATSHRINK MARKER 2.0" WHT 500RL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf