Yageo RT1206DRD07357KL
RT1206DRD07357KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07357KL
Brief Description
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07357KL.pdf
Availability of RT1206DRD07357KL
QUANTITY
RT1206DRD07357KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07357KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07357KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07357KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07357KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07357KL Details Description
Related parts for RT1206DRD07357KL
ADAPTER 8-SOIC TO 8-DIP datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO SR MULTI datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf
RES 4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf