Yageo RT1206DRD0739KL
RT1206DRD0739KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0739KL
Brief Description
RES SMD 39K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0739KL.pdf
Availability of RT1206DRD0739KL
QUANTITY
RT1206DRD0739KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0739KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0739KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0739KL
Related LinksRT1206D, RT1206DRD0739KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0739KL Details Description
Related parts for RT1206DRD0739KL
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7T 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf