Yageo RT1206DRD0739R2L
RT1206DRD0739R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0739R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0739R2L.pdf
Availability of RT1206DRD0739R2L
QUANTITY
RT1206DRD0739R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0739R2L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0739R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0739R2L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0739R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0739R2L Details Description
Related parts for RT1206DRD0739R2L
CONN RCPT 2POS SGL CRIMP 2MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 70POS DUAL PCB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 6V datasheet.pdf