Yageo RT1206DRD07412KL
RT1206DRD07412KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07412KL
Brief Description
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07412KL.pdf
Availability of RT1206DRD07412KL
QUANTITY
RT1206DRD07412KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07412KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07412KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07412KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07412KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07412KL Details Description
Related parts for RT1206DRD07412KL
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
ADAPTER NEC MCU DIP40/QFP64 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HDR 20PIN GOLD VERT WW datasheet.pdf
LT 1S HPB SOLDERING TIP 0.2MM SK datasheet.pdf