Yageo RT1206DRD07511RL
RT1206DRD07511RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07511RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07511RL.pdf
Availability of RT1206DRD07511RL
QUANTITY
RT1206DRD07511RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07511RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07511RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07511RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07511RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07511RL Details Description
Related parts for RT1206DRD07511RL
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
LED SHWO NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IP CORE PCI EXP X4 ENDPOINT ECP3 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 3 POSITIO datasheet.pdf
13P AMPMODU II STIFT LEI datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf