Yageo RT1206DRD0754R9L
RT1206DRD0754R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD0754R9L
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD0754R9L.pdf
Availability of RT1206DRD0754R9L
QUANTITY
RT1206DRD0754R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD0754R9L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD0754R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD0754R9L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD0754R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD0754R9L Details Description
Related parts for RT1206DRD0754R9L
RES 10 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TACHO DETECTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
350 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 10% 630 VDC RAD datasheet.pdf