Yageo RT1206DRD07576RL
RT1206DRD07576RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRD07576RL
Brief Description
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRD07576RL.pdf
Availability of RT1206DRD07576RL
QUANTITY
RT1206DRD07576RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRD07576RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRD07576RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRD07576RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRD07576RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRD07576RL Details Description
Related parts for RT1206DRD07576RL
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PINS datasheet.pdf