Yageo RT1206DRE0717K4L
RT1206DRE0717K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0717K4L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0717K4L.pdf
Availability of RT1206DRE0717K4L
QUANTITY
RT1206DRE0717K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0717K4L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0717K4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0717K4L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0717K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0717K4L Details Description
Related parts for RT1206DRE0717K4L
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RCM3900 DEV KIT UNIVERSAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48VDC 15W 1.5A datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 267MHZ 516BGA datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK TRB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC 214AB datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf