Vishay/Dale CRCW080510K0FKEA
CRCW080510K0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080510K0FKEA
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080510K0FKEA.pdf
Availability of CRCW080510K0FKEA
QUANTITY
CRCW080510K0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080510K0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080510K0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080510K0FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080510K0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080510K0FKEA Details Description
Related parts for CRCW080510K0FKEA
CONN JACK POWER R/A .05" PIN PCB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO213AB datasheet.pdf