Yageo RT1206DRE07180RL
RT1206DRE07180RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07180RL
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07180RL.pdf
Availability of RT1206DRE07180RL
QUANTITY
RT1206DRE07180RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07180RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07180RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07180RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07180RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07180RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07180RL
CONN PLUG STRAIGHT 8POS W/SCKT datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 132QFP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.14A 150 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 8.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf