ST SMCJ20A-TR
SMCJ20A-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ20A-TR
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 42.8VC SMC
Datasheet Download
SMCJ20A-TR.pdf
Availability of SMCJ20A-TR
QUANTITY
SMCJ20A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ20A-TR
Internal Part NumberEIS-SMCJ20A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)234A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)