Yageo RT1206DRE07221RL
RT1206DRE07221RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07221RL
Brief Description
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07221RL.pdf
Availability of RT1206DRE07221RL
QUANTITY
RT1206DRE07221RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07221RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07221RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07221RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07221RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07221RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07221RL
IC OPAMP DIFF 105KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16WQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf