Yageo RT1206DRE07221RL
RT1206DRE07221RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07221RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 221 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07221RL.pdf
Availability of RT1206DRE07221RL
QUANTITY
RT1206DRE07221RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07221RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07221RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07221RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07221RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07221RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07221RL
TXRX SINGLE MODE 622MBD 1X9 datasheet.pdf
RESISTOR 100K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 20QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TRI N PLUG F 0-12 NO SEAL datasheet.pdf
LOWER SHEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf