Yageo RT1206DRE0726K1L
RT1206DRE0726K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0726K1L
Brief Description
RES SMD 26.1K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0726K1L.pdf
Availability of RT1206DRE0726K1L
QUANTITY
RT1206DRE0726K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0726K1L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0726K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0726K1L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0726K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0726K1L Details Description
Related parts for RT1206DRE0726K1L
IC CPU SUPERV 4K EE RST HI 8DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 32K 44PLCC datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 44POS AU datasheet.pdf
RES 25.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf