Yageo RT1206DRE0729R4L
RT1206DRE0729R4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0729R4L
Brief Description
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0729R4L.pdf
Availability of RT1206DRE0729R4L
QUANTITY
RT1206DRE0729R4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0729R4L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0729R4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0729R4L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0729R4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0729R4L Details Description
Related parts for RT1206DRE0729R4L
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONTACT SOCKET WW SIZE 22 PWR datasheet.pdf
RES 1.20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 22K OHM 12SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 21.7VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 2% 35W TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.8A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC LEAD COMB KIT YELLOW 0.050" 1 datasheet.pdf