Yageo RT1206DRE072K32L
RT1206DRE072K32L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE072K32L
Brief Description
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE072K32L.pdf
Availability of RT1206DRE072K32L
QUANTITY
RT1206DRE072K32L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE072K32L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE072K32L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE072K32L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE072K32L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE072K32L Details Description
Related parts for RT1206DRE072K32L
3 ROW R/A RECEPT SOLDER datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13POS VERT .100 datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC HALL SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf