Yageo RT1206DRE072K4L
RT1206DRE072K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE072K4L
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE072K4L.pdf
Availability of RT1206DRE072K4L
QUANTITY
RT1206DRE072K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE072K4L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE072K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE072K4L
Related LinksRT1206D, RT1206DRE072K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE072K4L Details Description
Related parts for RT1206DRE072K4L
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.75A 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 681 OHM .02% 15 PPM 1/8W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT PIN KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf