Yageo RT1206DRE0735K7L
RT1206DRE0735K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0735K7L
Brief Description
RES SMD 35.7K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0735K7L.pdf
Availability of RT1206DRE0735K7L
QUANTITY
RT1206DRE0735K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0735K7L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0735K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0735K7L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0735K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0735K7L Details Description
Related parts for RT1206DRE0735K7L
FIXED IND 15UH 1.8A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf