Yageo RT1206DRE07374KL
RT1206DRE07374KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07374KL
Brief Description
RES SMD 374K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07374KL.pdf
Availability of RT1206DRE07374KL
QUANTITY
RT1206DRE07374KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07374KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07374KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07374KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07374KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07374KL Details Description
Related parts for RT1206DRE07374KL
RES SMD 205 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 5500UF 200V SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 0.5% 1KV 2220 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 50A DC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
8307T105 WIRE STOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 4WLCSP datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf