Yageo RT1206DRE0738K3L
RT1206DRE0738K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0738K3L
Brief Description
RES SMD 38.3K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0738K3L.pdf
Availability of RT1206DRE0738K3L
QUANTITY
RT1206DRE0738K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0738K3L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0738K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0738K3L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0738K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0738K3L Details Description
Related parts for RT1206DRE0738K3L
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 70POS .3M datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 24A 250V 5MM 6POS datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 990MA 126 MOHM datasheet.pdf