Yageo RT1206DRE07470RL
RT1206DRE07470RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07470RL
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07470RL.pdf
Availability of RT1206DRE07470RL
QUANTITY
RT1206DRE07470RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07470RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07470RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07470RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07470RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07470RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07470RL
FIXED IND 150UH 2.97A 111 MOHM datasheet.pdf
RES 225 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
GDT 90V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH 6XSON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 8A TO-220 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 9.2K OHM 5% 1005 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 19-56V 450MA datasheet.pdf