Yageo RT1206DRE0748K7L
RT1206DRE0748K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE0748K7L
Brief Description
RES SMD 48.7K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE0748K7L.pdf
Availability of RT1206DRE0748K7L
QUANTITY
RT1206DRE0748K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE0748K7L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE0748K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE0748K7L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE0748K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE0748K7L Details Description
Related parts for RT1206DRE0748K7L
CONN HEADER .100 SNGL STR 18POS datasheet.pdf
IC CLOCK MOBILE PC/NET 32-VFQFPN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 88.9MMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf