Yageo RT1206DRE07536RL
RT1206DRE07536RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07536RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07536RL.pdf
Availability of RT1206DRE07536RL
QUANTITY
RT1206DRE07536RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07536RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07536RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07536RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07536RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07536RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07536RL
DIODE TUNING 7V 20MA SOT-23 datasheet.pdf
IC FIFO 64X9 SYNC 25NS 32-TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 10-26AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK TO TRB PLUG datasheet.pdf
NBC MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf