Yageo RT1206DRE075K23L
RT1206DRE075K23L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE075K23L
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE075K23L.pdf
Availability of RT1206DRE075K23L
QUANTITY
RT1206DRE075K23L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE075K23L
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE075K23L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE075K23L
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE075K23L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE075K23L Details Description
Related parts for RT1206DRE075K23L
CAP CER 82PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM ROUND datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG NF V0 REC datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 1/2-6" datasheet.pdf
DISPLAY LED 0.56" BLUE CA SMD datasheet.pdf
IC WIRELESS TRANSMITTER 48VQFN datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
ASSY, INSERTER,50-POSN HOLLAND datasheet.pdf
CAP FILM 0.68 UF 5% 400 VDC RADI datasheet.pdf