Yageo RT1206DRE07634KL
RT1206DRE07634KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07634KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 634K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07634KL.pdf
Availability of RT1206DRE07634KL
QUANTITY
RT1206DRE07634KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07634KL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07634KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07634KL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07634KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07634KL Details Description
Related parts for RT1206DRE07634KL
FIXED IND 1UH 22.7A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
ZDK 2.5/1.5V/E ATEX datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC INV ADJ 10MSOP datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 6R 5.5KV datasheet.pdf
GROMMET HOLE PLUG .875 datasheet.pdf
FUSE CERM 2A 600VAC 400VDC 5X20 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 8 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
750 TB SPR CLA 90D A/T datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf