Yageo RT1206DRE07820RL
RT1206DRE07820RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07820RL
Brief Description
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07820RL.pdf
Availability of RT1206DRE07820RL
QUANTITY
RT1206DRE07820RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07820RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07820RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07820RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07820RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07820RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07820RL
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10A 12VIN POL SIP datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 179W TO247-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W .02% AXIAL datasheet.pdf