Yageo RT1206DRE07825RL
RT1206DRE07825RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07825RL
Brief Description
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07825RL.pdf
Availability of RT1206DRE07825RL
QUANTITY
RT1206DRE07825RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07825RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07825RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07825RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07825RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07825RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07825RL
IC OPAMP JFET 5MHZ 8SO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AB datasheet.pdf
WIREWAY 2" NIPPLE 6X6" datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 17W 3.3V 5A datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 660NM 50MA RAD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2X24V 70W datasheet.pdf