Yageo RT1206DRE07953RL
RT1206DRE07953RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206DRE07953RL
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206DRE07953RL.pdf
Availability of RT1206DRE07953RL
QUANTITY
RT1206DRE07953RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206DRE07953RL
Internal Part NumberEIS-RT1206DRE07953RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206DRE07953RL
Related LinksRT1206DR, RT1206DRE07953RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206DRE07953RL Details Description
Related parts for RT1206DRE07953RL
RES SMD 806 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADP2503 datasheet.pdf
Z-PACK M.CODING KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
BULLET PLUG REC.TAPED(1500/RL) datasheet.pdf
SLZF 5.08/16 OG datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 216POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT SFP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.4A SOD57 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf