Yageo RT1206FRE07100KL
RT1206FRE07100KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07100KL
Brief Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07100KL.pdf
Availability of RT1206FRE07100KL
QUANTITY
RT1206FRE07100KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07100KL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07100KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07100KL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07100KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07100KL Details Description
Related parts for RT1206FRE07100KL
BATTERY PACK 9.6V 1200 MAH NICAD datasheet.pdf
TABLE MAT ESD BROWN 2X4' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.6MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 3V datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90MHZ 12DFN datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.00 5 ASY GREEN datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
33UF 16V 5X11 85C RAD datasheet.pdf