API Delevan SP1008-823G
SP1008-823G picture photo
Mfg. Part Number
SP1008-823G
Brief Description
FIXED IND 82UH 110MA 9.9 OHM SMD
Datasheet Download
SP1008-823G.pdf
Availability of SP1008-823G
QUANTITY
SP1008-823G Order Process
Ship out your order
Specifications of SP1008-823G
Internal Part NumberEIS-SP1008-823G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
SeriesSP1008
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±2%
Current Rating107mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9.9 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SP1008-823G
Related LinksSP100, SP1008-823G Datasheet, API Delevan Distributor
SP1008-823G Details Description
Related parts for SP1008-823G
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN TEST PROBE GOLD WHITE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 25A BU-5S datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208CQFP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 18POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB CP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CABLE PIN datasheet.pdf