Yageo RT1206FRE07113RL
RT1206FRE07113RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07113RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 113 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07113RL.pdf
Availability of RT1206FRE07113RL
QUANTITY
RT1206FRE07113RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07113RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07113RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07113RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07113RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07113RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07113RL
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 48TSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 115V datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONTACT TAB 24-20AWG JFA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf