Yageo RT1206FRE0714RL
RT1206FRE0714RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0714RL
Brief Description
RES SMD 14 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0714RL.pdf
Availability of RT1206FRE0714RL
QUANTITY
RT1206FRE0714RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0714RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0714RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0714RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0714RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0714RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0714RL
CONN HEADER 3POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf