Yageo RT1206FRE07154RL
RT1206FRE07154RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07154RL
Brief Description
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07154RL.pdf
Availability of RT1206FRE07154RL
QUANTITY
RT1206FRE07154RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07154RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07154RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07154RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07154RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07154RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07154RL
HEADER OPEN CUP 2LVL .300 14POS datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 15PS SMD R/A TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 195A TO220 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 100' datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 555MA 310 MOHM datasheet.pdf