Yageo RT1206FRE07165RL
RT1206FRE07165RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE07165RL
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE07165RL.pdf
Availability of RT1206FRE07165RL
QUANTITY
RT1206FRE07165RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE07165RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE07165RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE07165RL
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE07165RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE07165RL Details Description
Related parts for RT1206FRE07165RL
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0201 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA MINIMELF datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONN CAP RCPT 14S CHAIN datasheet.pdf
8336-2 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf