Yageo RT1206FRE0716R9L
RT1206FRE0716R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0716R9L
Brief Description
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0716R9L.pdf
Availability of RT1206FRE0716R9L
QUANTITY
RT1206FRE0716R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0716R9L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0716R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0716R9L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE0716R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0716R9L Details Description
Related parts for RT1206FRE0716R9L
RELAY OPTO SPST-NO 130MA 350V datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
ENCODER OPT 32PPR 6MM SHAFT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BUFF/LEVEL 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC DDR 256M 166MHZ 60TFBGA datasheet.pdf
CRYSTAL 24.576MHZ 18PF SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf