Yageo RT1206FRE0716RL
RT1206FRE0716RL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE0716RL
Brief Description
RES SMD 16 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE0716RL.pdf
Availability of RT1206FRE0716RL
QUANTITY
RT1206FRE0716RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE0716RL
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE0716RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE0716RL
Related LinksRT1206F, RT1206FRE0716RL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE0716RL Details Description
Related parts for RT1206FRE0716RL
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 1X1 16MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 77.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 4V X5R 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 158MA 6.6 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
IC CLK GEN FREQ TIMING 32TSSOP datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET .050" 14POS datasheet.pdf